Committee Members

Organizations WorkShop Community
David  Coffee South Buffalo Crew
Maria  Williams East Lovejoy Coalition of Neighbors East
James  Morrell James Morrell – NFTA Central
Mark  Kubiniec Joe’s Service Center Northwest
Ben Johnson Parkside Community Association North
Bonnie  Smith Westminster Economic Development Initiative (WEDI) West
Matthew Panasiewicz Hertel-North Buffalo Business Association
Ada Hopson Clemons Block Clubs Masten
Ann  Enger South Buffalo Chamber of Commerce South
Anthony  Neal Political Science, Buffalo State West
David  Granville
David  Rivera Niagara District West
Deborah J. Robinson
Duane  Madyun Fillmore Business District Association Masten
Erin  Klass-Hooge Citizens Participation Academy North
Erin Sharkey MAP West
Gretchan  Grobe AKAG/Irving Place Block Club West
Ida Thomas Ellicott
Jennifer Cox Linwood Preservation District West
Jennifer Mecozzi
Jessie Fisher
Kate Sullivan Street Snergy Community Association Northeast
L. Nathan  Hare Community Action Organization of Erie County West
Lesley  Haynes Central
Linda  Hastreiter Iron Island Preservation Society East
Lumon  Ross Black Chamber of Commerce Masten
Michael  Quinniey Sattler Theatre Restoration Corp. Central
Michelle and Aurthur  Boyd Group Ministries Masten
Paul  Kinney Larkin at Exchange Young + Wright Architectural Ellicott
Paul and Cindy  Gorski Pan-Amherst Block Club North
Pearlie Mae  Hargro Red Cross Ellicott
Rich  Maynard East
Robert  F.  Lowery Boys & Girls Clubs of Buffalo East
Tony  Blackmon Judges Row Block Club Northeast
Valencia H.  Sease Citizens Participation Academy Masten
Whitney  Yax Push Buffalo West
Yuri  Hreshchyshyn Erie County Dept. Social Services South
Ed Jackson
Jack  Norton The Belle Center West
Jill  Schmidle Citizens Participation Academy West
Mark  Mortenson Buffalo Museum of Science Masten
Michael LoCurto Delaware District North
Linda  Chiarenza West Side NHS West
Art  Robinson Seneca/Babcock Block Club East
George  Grasser Partners for a Livable WNY West
Daria  Pratcher FLARE Board member
Jennifer  Wood Erie County Senior Services Central
Jessie Hersher-Gouck BNMC – HKHC Ellicott
Zaid  Islam Fruit Belt Homeowners & Tenant Council Masten
Abraham  Cisse Northeast
Bev  Eagen Dearborn/Hamilton Block Club Northwest
Cara Matteliano Community foundation for Greater Buffalo Central
Evelyn  Vossler Northwest
Luis  Acosta Urban Community Corporation West
Mary Ann  Kedron Northwest
Nate Neuman
Nikita Fortune
Sophie  Baj B.E.S.T. Community Association East
Susannah  Barton Grassroots Gardens North
Peg  Overdorf Valley Community Center Ellicott
Leslie  Vishwanath Matt Urban Center East
Linwood  Roberts UB’s Office of Community Relations Northeast/Masten
Justin Azzarella / Becky Gandour Elmwood Village Association West
Reginald Wallace Sattler Theatre Restoration Corp. East
Brian A. Gould
Chandra Davis Ellicott District Ellicott
Elverna Gidney Ellicott
Jacob Verghese Northwest
La Sheena R.  Felder Better Schools, Better Neighborhoods Masten
Laura Sweat Westside and Blackrock Riverside NHS Northwest
Linda  Friedenberg South Buffalo Coalition/ Board of Block Clubs South
Nicholas Smith